Aşgın, 3. Su Kayıp ve Kaçakları Formuna Katıldı

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, Sedef Vakfı ve Trenchless International firması işbirliği ve Türkiye Belediyeler Birliğinin destekleriyle Balkanlar 3. Su Kaybı Formu ve Balkanlar 3. Kazısız Teknolojiler Konferansı ve Sergisi 17 – 18 Ekim tarihleri arasında Saray Bosna’da gerçekleştirildi.

Açılış konuşmaları ile başlayan ve iki gün süren programda Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED) Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Torun ve ROSTT Başkanı Daniel Boca ‘Kazısız Teknoloji ve Su Kaybını Önleyen Akıllı Çözümler’ üzerinde durarak; daha az çevresel hasar, daha kısa inşaat süresi ve daha az sosyal maliyet gibi önemli avantajlar sağlayan kazısız tekniklerle rehabilitasyon veya yeraltı tesislerinin kurulumu hakkında bilgiler verdi.

Ankara ASKİ Etüd, Planlama, Proje, Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanı Ayşegül Topaloğlu ‘Kazısız Su Kontrol Projesi’, FITT Firmasından Nicola Melotti ‘HDD Uygulamaları için Kısıtlı Birleşim Sistemi ile Polimeral Alışımlı Boru’, Şener Polat  ‘Su Şebekelerinin İyileştirilmesi’, Marian Andrei Mihai ‘Boru Hatti Rehabilitasyon Projeleri’, Muamera Srna and Mujacic ‘Saraybosna da Su Kaybı Çalışmaları’ konularında sunumlarını gerçekleştirdiler.

“Su Altyapısında Şehirlerin Geleceği” konulu final oturumunda Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Çorum Belediyesi’nde altyapı çalışmaları yürütürken izledikleri yol haritasından bahsetti. Başkan Aşgın, ” Su varsa hayat var. Suya büyük önem veriyoruz. Su kayıp kaçaklarını önlemek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu konuda teknolojik araç ve ekipmanlarımızı en üst seviyede kullanıyoruz. Kayıp kaçak tespit araçlarımız 24 saat esasına göre çalışmalarını yürütüyor. Hatlardaki kaçakların tespiti için ise öncelikle kazısız hat tespitleri yapıyoruz. SCADA Kontrol Merkezimizde anlık su verilerimizin kontrolünü sağlıyoruz. 10 yılını doldurmuş su sayaçlarının düzenli olarak değişimini sağlıyoruz. Su da ne kadar çok kayıp kaçağı önlersek enerji, alt yapı gibi maliyetlerimizin de düşmesini sağlamış olacağız” dedi.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nde yeni eğitim dönemi başladı

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Bosna Hersek programı kapsamında Uluslararası Saraybosna Üniversitesi 2019-2020 Öğretim Dönemi açılış programına katıldı.

Açılış programına Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Bilal Erdoğan ve Bosna-Hersek İlk Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç’in oğlu Bakir İzzetbegoviç’i ve öğrenciler katıldı.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Yıldırım ve İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Bilal Erdoğan’ın konuşmalarından sonra Bosna-Hersek İlk Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç’in vefatının 16. yıl dönümü dolayısıyla oğlu Bakir İzzetbegoviç yaptığı konuşmasında babasının iki savaş ve hapis dönemi yaşadığını belirterek onun 17 yılını ülkesi için sürgün ve hapiste geçirdiğini söyledi. İzzetbegoviç, “Aliya’nın ruhuna ve kişiliğine bakıldığında Türklerin en güzel özelliklerine sahip olduğu görülecektir. Bosna Hersekli Müslümanların varoluş mücadelelerine liderlik etti. Kendisi bir düşünür ve hayatı bilen bir düşünürdü. Onun mücadeleden vazgeçmediğini, Allah’tan başka hiçbir şeyden korkmadığını biliyorum. Bizler de Aliya İzzetbegoviç ile birlikte Nisan 1992 yılında, bizden güçlü görünenlerle karşı karşıya geldik, onlarla savaştık. Onlar bizden 10 kat değil 100 kat daha güçlülerdi. Buna rağmen bizi yenemediler ve bize diz çöktüremediler.  Allah’ın yardımı ve Türkiye başta olmak üzere İslam ülkelerinin desteğiyle muzaffer olduk. Bugün Aliya sadece bir komutan olarak değil, İslam dünyasının içinde bulunduğu durumdan çıkış reçeteleri sunan eserleriyle yeni nesillerin yoluna ışık tutan nadide liderlerden biri olarak hatırlanıyor. Ruhu şad, mekanı cennet olsun” dedi.

Saraybosna’da 10. Yıl Heyecanı

Yunus Emre Enstitüsünün yurt dışında açılan ilk merkezi olan Saraybosna Yunus Emre Enstitüsünün 10. kuruluş yıl dönümü nedeniyle çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptı.

Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak; bununla ilgili bilgi ve belgeleri dünyanın istifadesine sunmak; Türk dili, kültürü ve sanatı alanlarında eğitim almak isteyenlere yurt dışında hizmet vermek; Türkiye’nin diğer ülkeler ile kültürel alışverişini arttırıp dostluğunu geliştirmek amacıyla kurulan Yunus Emre Enstitüsünün kuruluş yıl dönümüne AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Tarihî Saraybosna Kütüphanesinde (Vijecnica) gerçekleşen dünyaca ünlü müzisyen Ömer Faruk Tekbilek Bosna Hersekli müzikseverlere muazzam bir konser verdi.

Konser sonrası, Kültür Merkezi’nin 10 yıllık çalışmalarının yansıtıldığı fotoğraf sergisi de misafirlerle buluşturuldu. Enstitünün kuruluşundan bu yana dünyanın dört bir yanında eğitim, bilim ve kültür-sanat alanında gerçekleştirdiği faaliyetlerden örnekler sunan sergi, katılımcılardan büyük ilgi gördü.