Aşgın’dan Engelsiz Spor Şöleni’nde 3 müjde

Belediyemizin Spor İşleri Müdürlüğü bu yıl 4.sünü düzenlediği Engelsiz Spor Şöleni önceki gün Mehmetçik Parkı’nda gerçekleşti.

Programa Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Spor Fakültesi Dekanı Faruk Yamaner, Gençlik ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer, Belediye Spor İşleri Müdürü Nadir Solak, Sakatlar Derneği Çorum Şube Başkanı Yusuf Hoşnut ve Türkiye Zihinsel Engelliler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Neslihan Hüsülüoğulları katıldı.

Mehmetçik Parkı’nda gerçekleşen etkinlikte söz alan Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın, baraj yolu üzerindeki Belediyemize ait Sosyal Tesislerini engelli öğrencilerin kullanabileceği bir yer haline getireceklerini söyledi. Kışın Engelli Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören öğrencilerin yazın dört duvar arasında sıkışmaması için sosyal tesisleri engelli öğrencileri açık havada Çorum manzarası eşliğinde hem eğitim hem de gönüllerince eğlenebilecekleri bir yer haline getirmek için çalışma başlattıklarını kaydetti.

Belediye başkanı seçilmesinin ardından söz ve vaatleri yerine getirmeye çalıştığını aktaran Aşgın, verdiği sözler arasından ilk icraatının engellilerle ilgili olduğunu ifade etti. Konuşmasında engellilerle ilgili projelerini de açıklayan Aşgın; “Göreve başlayalı yaklaşık 1.5 ay oldu. En çok mutlu olduğum, haz aldığım etkinlikler engelli kardeşlerimizle yaptığımız etkinlikler oldu. Geldiğimiz günden bu yana verdiğimiz söz ve vaatleri yerine getirmek için çalışıyoruz. Verdiğimiz vaatlerden arasından ilk gerçekleştirdiğimiz işimiz engelliler ile ilgili oldu. Engelsiz taksi (Mor taksi) diye bir vaadimiz vardı. 2 tane taksiyi engelsiz taksi yapmak istedik ama bunu 10 taksiye çıkardık. Engelli öğrencilerin yazın açık alanda daha iyi eğitim alabilmeleri için baraj yolundaki Sosyal Tesisleri açık hava Rehabilitasyon Merkezi haline getireceğiz. Ayrıca engelsiz kafe çalışmalarımız devam ediyor. Çalışanlarının tamamı engellilerden oluşan güzel bir kafe açacağız. Bu projemiz de Çorum için bir ilk olacak. Engelli kardeşlerimizin parklarda özgürce hareket edebilmesi için de engelsiz park projemiz için çalışmalarımız devam ediyor.” ifadelerini kullandı

Sakatlar Derneği Çorum Şube Başkanı Yusuf Hoşnut konuşmasında, asıl engelin insanın kendi düşüncesi olduğunu belirtirken ardından konuşma yapan Türkiye Zihinsel Engelliler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Neslihan Hüsülüoğulları ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer Belediyeye ve Spor İşleri Müdürlüğüne katkılarından dolayı teşekkür etti.

Engelsiz Spor Şöleni, konuşmacıların ardından dans gösterileri ve spor faaliyetleriyle devam etti.