AZERİN, BAŞKAN AŞGIN’I ZİYARET ETTİ

“Çırpınırdın Karadeniz” türküsüyle milyonların tanıdığı ve sevdiği Azerbaycanlı ünlü sanatçı Azerin, belediyemize nezaket ziyaretinde bulundu.

Belediyemiz tarafından WEB TV’de düzenlenen konser için kente gelen Azerbaycanlı sanatçı Azerin, Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın’ı makamında ziyaret etti. Türkiye ile Azerbaycan’ı “Bir ananın ikiz evladı” gibi gördüğünü belirten Azerin, “Karabağ muhaberesinde Azerbaycan’nın yanında hem manevi hem siyasi olmak üzere her alanda yanında duran Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum.” dedi.

‘TÜRK MİLLETİ HEP AZERBAYCAN’IN YANINDA DURDU’

Türk milletinin asırlardır Azerbaycan’ın yanında olduğunu ve Azerbaycan Türklerine hep destek verdiğini ifade eden Azerin, “Çanakkale Savaşı’nda omuz omuza çarpışan kardeşleriz biz. Biz iki bedende bir can yok, biz bir bedende bir canız. Bir ananın ikiz evladıyız. Öz Oğuz Türkleriyiz. Karabağ zaferiyle Nahçıvan’dan geçen o koridor açılacak. Ben buna inanıyorum. Başarmanın yarısı inanmaktan geçer. Karabağ muhaberesinde Azerbaycan’nın yanında hem manevi hem siyasi olmak üzere her alanda yanında duran Türkiye Cumhuriyeti devletine, bizim Cumhurbaşkanımız ben öyle diyorum Recep Tayyip Erdoğan’a, tek vücut olarak destek veren Türk halkına teşekkür ediyorum. Bunu hem Azerbaycan halkı hem de Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev defalarca dile getirdi. Bu coğrafyada büyük bir söz sahibiyiz. Biz olmadan bu coğrafyada hiçbir sorun hallolmaz.” dedi.

‘KARABAĞ, 30 YILDIR KALBİMİZDE TAŞIDIĞIMIZ BİR DERTTİ’

“Çırpınırdı Karadeniz” türküsünde de belirttiği gibi “Azerbaycan bayrağının, yani Türk’ün şanlı bayrağının Karabağ’da dalgalandığını vurgulayan Azerin, konuşmasında, “30 yıldır Karabağ’ın acısını kalpte taşımak, boynu bükük olmak, toprağının sende olmaması büyük bir dertti. Allah’a şükürler olsun Karabağ’da Azerbaycan ve Türkiye bayrağı yan yana dalgalanıyor. İnşallah orası arındırıldığında devletimiz ve halkımızla birlikte güzel bir konserde Çırpınırdı Karadeniz Karabağ’da seslenir. Bir daha da her birimiz zafer mutluluğunu tam olarak yaşayalım. Dünyadaki bütün Türkleri tebrik ediyorum. Bir görünen kahramanlar var, bir de görünmeyen kahramanlar var. Savaş döneminde Türk televizyonlarının oraya koşarak gitmesi, destek vermesi Azerbaycan Türkünün hak davasını ilan etmesi önemliydi. Azerbaycan Karabağ’dır, Karabağ Türk yurdudur. Sevincimiz de kederimiz de birdi. Bizi sadece sevinç birleştirmiyor. Kederli günlerde de bir aradayız.” ifadelerini kullandı.

AYBÜKE ÖĞRETMENİ UNUTMADI

Şehit öğretmen Aybüke Yalçın’ın Çorumlu olduğunu da hatırlatan Azerin, “Onun şehadeti Azerbaycan halkını da etkiledi. O ismini Karabağ’da şehit olan bir çocuğun isminden alıyordu. Babası Aybüke öğretmene Karabağ’daki şehit kızımızın ismini vermişti. Allah rahmet eylesin. Hiçbir zaman unutmayacağız. Şehitlerimizi her zaman kalbimizde yaşatacağız.” diye konuştu.

BAŞKAN AŞGIN: TÜRK BAYRAĞI SONSUZA KADAR DALGALANACAK

Belediye Başkanımız Halil İbrahim Aşgın ise, Türk bayrağının sonsuza kadar dalgalanmaya devam edeceğini söyledi.

Karabağ’da savaşın başlamasının ardından tarihi Saat Kulesi’ne Türkiye ve Azerbaycan bayrakları astıklarını dile getiren Başkan Aşgın, “Çorum, birçok medeniyete beşiklik yapan kadim bir Anadolu şehri. Buradan Azerbaycan’daki tüm kardeşlerimize, Karabağ’da Türkün bayrağını dalgalandıran askerlerimize, Azerbaycan bayrağını orada dalgalandıran askerlerimize selam olsun. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Hem Türk’ün hem Azerbaycan’ın bayrağını dalgalandırmaya devam edeceğiz. İki devlet tek milletiz. Biz sizi öz kardeşimiz olarak görüyoruz. Başarılı çalışmalarınızın devamını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘FUZULİ KENTİ İLE KARDEŞ ŞEHİR OLMAK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTIK’

Azerbaycan’ın Fuzuli kenti ile kardeş şehir olmak için çalışma başlattıklarını açıklayan Aşgın, “Fuzuli’nin plakası 19’du. Çorum’un plakası da 19. Fuzuli ile kardeş şehir olmak için çalışmaları başlattık. Bununla ilgili her iki ülkenin Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduk. İki tane 19 plaka, iki tane Türkün öz yurdu kardeş ilan edilsin. Bunun müjdesini vermek istedim. İnşallah Fuzuli ile kardeş şehir oluruz. İnşallah iki şehirde ortak konser yaparız.” şeklinde konuştu. Açıklamaların ardından Başkan Aşgın, Azerin’e çeşitli hediyeler takdim etti.