BAŞKAN AŞGIN, KALE MAHALLE SAKİNLERİYLE BULUŞTU

Pandemi süreci nedeniyle ara verilen mahalle buluşmaları kaldığı yerden devam ediyor. Başkan Aşgın, bu kez Kale mahallesi sakinleriyle bir araya gelerek mahallelinin sorunlarını dinledi.

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, Belediye Başkan Yardımcıları, AK Parti ve CHP Belediye Meclis Üyeleri, Kale Mahalle Muhtarı Ali Şahin, merkez mahalle muhtarları, birim müdürleri ve çok sayıda Kale Mahallesi sakininin katıldığı programda konuşan Başkan Aşgın, “Çorum’u birlikte yöneteceğimize dair sözümüz vardı. Bu sözümüzün bir tecellisi olarak da huzurlarınızdayız. Biz Çorum’u sadece belediyedeki mesai arkadaşlarımızla birlikte değil, muhtarlarımızla, mahalle sakinlerimizle, hemşehrilerimizle birlikte yönetiyoruz. Bugün söz sizde” dedi.

Sosyal mesafe ve maske kuralı çerçevesinde yapılan mahalle buluşmasında Belediye Başkanımız Dr.Halil İbrahim Aşgın, göreve geldikleri günden itibaren yaklaşık bir buçuk yıllık hizmet süresi boyunca Kale Mahallesine yapılan hizmetlerle ilgili de bilgiler verdi.

Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın, Kale Mahallesi sakinlerinin taleplerini tek tek not aldı ve ilgili başkan yardımcıları ve müdürlere çalışma yapılması için talimat verdi.

 

Kale, Çorum turizmine önemli katkılar sağlayacak
Kale Mahalle buluşmasında önemli açıklamalarda bulunan Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın, Çorum Kalesinde yapılacak çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Çorum Kalesini restore etmek için çalışmalara başladıklarını, Kale içerisindeki metruk yapıların yıkımının devam ettiğini dile getiren Başkan Aşgın, “Yaptığımız çalışmalar ve girişimlerle Kale içerisindeki 3 yapı hariç diğerlerinin tarihi değeri olmadığı anlaşıldı ve bu metruk yapılar için yıkım kararı alındı. Şu anda yıkım çalışmalarımız devam ediyor. Kısa bir süre içerisinde yıkım çalışmalarımızı tamamlayacağız. Kalenin bedenlerini de güçlendirmek suretiyle ihya çalışmalarımızı başlatacağız. İçerisine butik otel, yeşil alanlar ve kültürel etkinlik alanları yapmak suretiyle Çorum Kalemizi şehrimizin turizmine kazandıracağız. Kale içerisindeki yapacağımız çalışmalarla Çorum Kalesi, şehrimizin turizmine önemli katkılar sağlayacak. Bir turist, burada butik otelde konakladıktan sonra bizim önemsediğimiz projelerimizden olan Kültür Rotası üzerinden Veli Paşa Konağı, Eski Karakol Binası, Belediye Binası, Saat Kulesi, Veli Paşa Hanı, Çöplü Çarşısı ve Ulu Cami olmak üzere şehrin tüm tarihi dokusuna şahit olacak.” dedi.

 

Şehitler Tepesine kitap kafe
Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın, Şehitler Tepesi’nde bulunan geçici nikâh dairesi olarak kullanılan yerle ilgili de çalışmaları tamamladıklarını ifade ederek Kale Mahalle sakinlerine bir müjde verdi. Aşgın, bu yerin kitap kafe olarak hizmet vereceğini söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzaladıkları protokol çerçevesinde geçici evlendirme dairesinin Yunus Emre Parkı’ndaki asıl yerine taşındıktan sonra Şehitler Tepesi’ne kitap kafe yapacaklarını belirten Başkan Aşgın, “Şu an geçici evlendirme dairesi olarak kullanılan binayı gençlerimizin ders çalışabileceği, şehrimize yakışan güzel mekân haline getireceğiz. Gençlerimiz buraya gelip daha kaliteli zaman geçirebilecek. Nezih bir ortamda ders çalışıp kitap okuyabilecek.” diye konuştu.

 

Kale Mahallesine iki tesis
Kale Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Eski Karakol Binasının restorasyon çalışmalarını tamamladıklarını kaydeden Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Bu tarihi binamız Çorum Belediyesi Aile Eğitim ve Danışmanlık Merkezi ve Güngörmüşler Sosyal Tesisleri olarak Kale Mahallesi ve tüm Çorum halkına hizmet vermeye başladı.” dedi.

 

Akar: Belediye önemli projeleri hayata geçiriyor

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, “Başkanım Mahallemde Söz Bende” sloganıyla gerçekleştirilen Kale Mahalle Buluşmasında yaptığı konuşmada Çorum Belediyesi’nin sosyal belediyecilik anlamında çok önemli projeler hayata geçirdiğini söyledi.

Kimsenin şahsi problemini ve talebini dile getirmediği, toplumsal ve genel sorunların konuşulduğu çok kaliteli bir mahalle buluşması gerçekleştirildiğini kaydeden Erhan Akar, yapılan bu çalışma nedeniyle Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın’a teşekkür etti.

 

AK Parti Belediye Meclis Grup Başkanı Mustafa Tuzcu ise Çorum Belediyesinin sosyal belediyecilik anlamında örnek teşkil eden çalışmaları olduğunu ifade ederek bu şehre birlikte hizmet edeceklerini söyledi.

Çorum’un faydasına olacak her kararda CHP Grubu olarak Çorum Belediyesi’nin destekçisi olacaklarını ifade eden CHP Belediye Meclis Üyesi Erkan Özbal, mahalle buluşmasında iletilen taleplerin takipçisi olacaklarını söyledi.

Muhtar Ali Şahin de bu zamana kadar Kale Mahallesine yapılan çalışmalardan memnun olduklarını vurgulayarak “Mahalle sakinlerimizin taleplerini biz belediyemize iletiyoruz. Belediyemiz tüm sorunlarımızı en kısa zamanda çözüme kavuşturuyor. Belediyemize ve başkanımız Sayın Dr. Halil İbrahim Aşgın’a mahallemize yapmış olduğu hizmetler nedeniyle şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.