Belediyemiz ‘Karla Mücadele Eylem Planı’ hazırladı

Çorum Belediyesi, vatandaşların kış aylarının olumsuz koşullarından etkilenmemesi ve olası kar yağışında hayatın normal seyri için ‘Karla Mücadele Eylem Planı’ hazırlayarak önlem alıyor.

Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın başkanlığında, Başkan Yardımcılarımız ve Birim Müdürlerimiz ile yapılan toplantıda karla mücadelede için yapılan son hazırlıkları kontrol edilerek, durum değerlendirilmesi yapıldı. Başkan Aşgın; “Her mevsimi ayrı güzel olan Çorum’da hemşehrilerimizin kış günlerinde de huzurlu ve rahat şekilde yaşaması için önemler aldık. Karla mücadelenin daha etkin bir şekilde yürütülmesi için ilk kez eylem planı hazırladık. Amacımız ilimizde kış mevsimi süresince toplumsal hayatı olumsuz yönde etkileyebilecek durumları ortadan kaldırmak, yoğun kar yağışına karşı alınacak önlemleri belirlemek, kar yağışı sonrası oluşacak buz, toz vb. etkileri en kısa sürede gidermeyi sağlamaktır.” dedi.

Koordinasyon Merkezinden yollar 24 saat kontrol edilecek

Başkan Aşkın, ‘Karla Mücadele Eylem Planı’  toplantısında yaptığı açıklamaya şöyle devam etti: “Karla Mücadele Eylem Planı kapsamında Fen İşleri Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü, Veteriner İşleri Müdürlüğü, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ekipleri yoğun kar yağışı öncesinde ve esnasında 7/24 görevinin başında olacak. Her müdürlüğümüz sorumlu olduğu alanlarda anında gerekli müdahaleyi yapacak. Şehrimizde normal hayatın aksamaması için Karla Mücadele Koordinasyon Merkezi tarafından organize edilen karla mücadele çalışmalarımızı 7 adet özel donanımlı kar kürüme ve tuzlama aracı, 2 elle tuzlama aracı, 4 greyder, 7 bekoloder, 1 kar küreme ve tuzlama traktörü, 2 küçük kepçe ve yeteri kadar personelimiz ile 24 saat esaslı görev yapacak.

Öncelikli bölgeler belirlendi

Belediyemiz 15 mahallemizde karla mücadelesini gerçekleştirecek. Üç kategoride öncelikli alanları belirledik. İlk olarak insanların yoğun kullandığı Gazi, İnönü Caddesi, merkez otobüs durağı, okullar, hastaneler ve kamu kurumlarının çevresinde müdahalelerimizi gerçekleştireceğiz. Daha sonra diğer cadde ve sokaklarda çalışmalarımıza başlayacağız. Topografik açıdan eğimli olan bölgelerdeyolların açık kalması için sürekli nöbetçi araçlarımızı bulunduracağız. Karla Mücadele Koordinasyon Merkezi’nden yolların durumu sürekli kontrol edeceğiz.

Şehrimizi vatandaşlarımızla birlikte yönetiyoruz

Belediyemizin yaptığı çalışmaların yanında hemşehrilerimizden de bir istirhamımız var. Kendi kapılarının önlerini buzlanmadan önce gerekli çalışmayı yaparlarsa olası olumsuzlukların önüne geçmiş olurlar. Böylelikle yaptığımız topyekûn çalışmalarla şehrimiz, kış şartlarından ve olumsuz hava koşullarından çok daha az etkilenecektir.

Kış lastiği olmadan trafiğe çıkmayalım

İçişleri Bakanlığının “Kış Mevsiminde Alınacak Trafik Tedbirleri”ne ilişkin genelgesini yayınladı. 1 Aralık itibariyle başladı. Kış mevsiminde aşırı yağmur, sis, kar, tipi, buzlanma gibi nedenlerle fren ve durma mesafesi arttığı için şehirlerarası yollarda geçerli olan kış lastiği uygulamasını şehir içerisinde de uygulamalıyız. Ulaşımın daha sağlıklı yapılması, kendi can ve mal güvenliğimiz için önemli. Vatandaşlarımızdan kış lastiklerini taktırmalarını ve trafiğe kış lastikleriyle çıkmalarını rica ediyoruz.

Toplu Taşıma Araçlarını kullanalım

Toplu taşımanın etkin kılınmadığı kentlerde, hava ve gürültü kirliliği, trafik yoğunluğu, en önemlisi de trafik kazaları gibi olumsuz durumlarla daha çok karşılaşmak mümkün. Kışın, kötü hava/yol koşullarında trafik akım yoğunluğunun ve tıkanmaların önüne geçebilmek için toplu taşıma araçlarının kullanımını teşvik ediyoruz. Böylece aynı zamanda araç kullanımından kaynaklanan hava kirliliğinin de önüne geçmiş olacağız.

Bu kış kimse üşümesin

Gönül Belediyeciliğinin en güzel örneklerini kış şartlarında da sergilemek için gerekli tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Sosyal durumundan dolayı ikamet yeri olmayan sokakta yaşayan vatandaşlarımızı sıcak barınma mekânlarına yerleştireceğiz. Hemşehrilerimiz böyle bir durumla karşılaştıklarında Alo 153 İletişim Merkezi’ne haber versinler, hemen gerekli çalışmaları yapalım. Kimse sokakta kalmasın. İnşallah böyle bir durum yaşamayız. Olası durumlar için tüm tedbirleri aldık.

Sokak hayvanları bizlere emanet

Kış şartlarından olumsuz etkilenen can dostlarımıza ve yaban hayvanlarına yem, ot, günlük dinlenmiş ekmek ve mama veriyoruz. Çevre Belediyeler Birliği Katı Atık Tesisi, Çomar Barajı, Hayvan Pazarı Çevresi gibi sokak hayvanlarının yoğun olduğu yerlere günlük hastane, cezaevi, askeriye, okul ve yurtlardan aldığımız en az 450 litre yemek ile besleme yapıyoruz. Kuşlar için şehrin çeşitli bölgelerine günlük yem bırakıyoruz. Vatandaşlarımız sokakta aç ve yardım bekleyen sokak hayvanı gördüklerine belediyemizle iletişime geçmelerini istiyoruz. Yaralı sokak hayvanlarımızı modern bakımevimizde klimalı sıcak ortamda misafir ederek tedavilerini gerçekleştiriyoruz.

Kaputa vur bir dakika dur

Sokak hayvanları soğuk havalarda motora veya tekerlek üstüne sığınıyor. Sürücülerden araçlarının kaputuna vurmalarını ve bir dakika durmalarını, daha sonra araçlarını çalıştırmalarını özellikle istirham ediyoruz. Bu basit önlem sayesinde aracınızı hareket ettirmeden önce sokak hayvanlarının hayatını kurtarabileceklerini hatırlatıyoruz.

Baca temizliğine dikkat

Kış aylarının gelmesi ile birlikte artan soba kullanımı dolayısıyla baca temizliği önemli. Vatandaşlarımızın talebi üzerine İtfaiye Müdürlüğü ekiplerimiz baca temizliğiyle ilgili çalışmalar yapıyor. Baca temizlikleri sayesinde, hem gazdan dolayı yaşanabilecek zehirlenmelerin önüne geçilecektir hem de binalarda meydana gelebilecek yangınlara da engel olunacaktır.

Alo 153 İletişim Merkezi

Alo 153 İletişim Merkezimizde de düzenleme yaptık. Karla mücadele zamanında personel sayımızı artırdık. Vatandaşlarımızdan gelen istek ve talepler iletişim merkezimizde toplanarak birimlere iletilecek. Çözümlerin kısa sürede sokağa ve sorunlu olan bölgelere yansıması için ekipler 24 saat çalışacak.

Toza karşıda çalışmalar yapılacak

Tuzlama sonrası cadde ve sokaklarda oluşan toz ve kirliliğin kaldırılması için Temizlik İşleri Müdürlüğü koordinasyonunda yıkama,süpürme çalışmaları yapılacak. Şehrimiz temiz şehir imajını korumaya devam edecek. Hazırladığımız eylem planını daha da etkin hale getirmek için karla mücadele sonunda sonuç raporu hazırlayacağız. Eksikliklerimiz, dikkat etmemiz gereken konular, bölgeler, ihtiyaçlarımız ve koordinasyonumuzu gözden geçirerek bir sonraki yıla daha iyi hazırlanacağız” diye konuştu.