BELEDİYEMİZDEN ‘HAYVAN HASTANESİ’ PROJESİ

Belediye Başkanımız Dr.Halil İbrahim Aşgın ‘Hayvan Hastanesi’ projesinin müjdesini verdi. Başkan Aşgın, Sahipsiz sokak hayvanları ve yaban hayvanlarının tedavi ve bakımlarının yapıldığı Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin yeni proje ile daha kapsamlı bir tedavi merkezi haline geleceğini açıkladı.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle, Çorum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde etkinlik düzenlendi. KADEM İl Temsilcisi Fatma Nur Şenol ve Karadeniz Hayvan Hakları Federasyonu Temsilcisi Şeyda Çimen’in de katıldığı etkinlik sırasında açıklama yapan Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın, Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün hayvan hastanesi projesi hakkında bilgi verdi.

Hayvan Hastanesi projesiyle ilgili hazırlıkların başladığını duyuran Başkan Aşgın, “İçerisinde ameliyathanelerin ve yoğun bakım ünitelerinin olduğu, haralı hayvanlara daha özenle bakabileceğimiz, imkânların daha da iyi olduğu bir hayvan hastanesi yapacağız.  Kanadı kırık leylekler için vakıf kuran ecdadımızın o ruhunu tekrar canlandırmamız lazım” dedi. Aşgın, sahipsiz sokak hayvanlarının yanı sıra yaban hayvanlarının da tedavi ve bakımlarının gerçekleştirildiği Çorum Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin hayvan hastanesi projesi ile daha kapsamlı bir merkez haline geleceğini ifade etti.

Peygamber efendimizin “Siz yerdekilere merhamet edin ki göktekiler (Allah ve melekler) de size merhamet etsin” hadisi şerifini hatırlatan Başkan Aşgın, yeryüzündeki canlılara merhamet edilmesi gerektiğini belirtti. Başkan Aşgın, “Her yaratılanın mutlaka bir gayesi ve amacı olmalı. Madem ki yaradan yarattı onları, biz de severiz, koruruz ve kollarız” şeklinde konuştu.  Sokak hayvanı yerine sokağın hayvanı ifadesi ve anlayışını yaygınlaştırmak istediklerini dile getiren Aşgın, “Şu anda sokak kedisi, sokak köpeği ifadesi kullanılıyor aslında bizim medeniyetimize göre bu ifade sokağın kedisi, sokağın köpeği olmalı ve o sokak halkı o canlıya sahip çıkmalıdır. Biz bu anlayışı yaygınlaştırmak için çalışma yapıyoruz. Bu konuda sivil toplum örgütleri çok önemli bir kendilerine hayvanlar için yaptıkları çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum. Bu işbirliğini daha da artıracağız. Sokağın hayvanları noktasında çalışma gösteren sivil toplum kuruluşlarına kalbimiz ve gönlümüz açık. Beraber yol yürümekten son derece memnun oluruz” dedi.

KADEM İl Temsilcisi Fatma Nur Şenol ve Karadeniz Hayvan Hakları Federasyonu Temsilcisi Şeyda Çimen de hayvanlara gösterdiği ilgiden dolayı Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın’a teşekkür etti.

Öte yandan Çorum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nde kış mevsimi öncesinde sokak hayvanları için kuş yuvaları, köpek ve kedi yuvaları ile besleme kapları hazırladı.  Veteriner İşleri Müdürü Mustafa Kalın,  hayvan severlere teslim edecekleri besleme kaplarının kentin çeşitli yerlerine yerleştirileceğini açıkladı.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte ayrıca Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın ve beraberindekiler, Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bulunan hayvanları besledi.