ÇİMENTONUN ARAZİSİ ARTIK ÇORUM’UN

Belediyemiz tarafından 102 milyon 500 bin TL’ye satın alınan Çimento Fabrikası arazisinin tapuları düzenlenen törenle teslim edildi. Votorantim firması fabrikanın söküm ve yıkımını 6 ayda tamamlayacak.

ÇORUM TARİHİNE GEÇECEK FOTOĞRAF

Park ve Bahçeler Müdürlüğü tesislerinde yapılan tapu teslim töreninde konuşan Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın,  “Bugün şehrimiz adına çok önemli bir an. ‘Hayaldi gerçek oldu’ denebilecek bir an. Burada oluşan fotoğraf şehrimizin gelecek on yıllarına imza atacak damga vuracak bir fotoğraftır. Çok önemli bir mutluluğu sizinle paylaşıyor olmaktan dolayı Rabbime hamd ediyorum” diyerek sözlerine başladı.

ŞEHİRDE TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYAN HERKESE TEŞEKKÜR

Çorum’a şimdiye kadar taş üstüne taş koyan tüm Belediye Başkanlarına teşekkür ederek sözlerine devam eden Başkan Aşgın, “Bu şehirde taş üstüne taş koymak gerçekten çok güzel. Çünkü bu şehir barışın kardeşliğin, sahabelerin şehridir. İbadet aşkıyla çalışan herkese şükranlarımızı sunuyoruz. 31 Mart’ta göreve geldiğimiz zaman kolları sıvadık ve çalışmalara başladık. Yaptığımız her işi istişare ile danışarak yaparak daha yirminci aya geldiğimizde böylesine büyük bir başarıya imza atmış olduk. Şimdiye kadar birçok alt ve üst yapı projeleri ile diğer çalışmaları yaptık. Çok güzel Sosyal Belediyecilik projelerini hayata geçirdik. Bir kuruş kredi kullanmadan satın aldığımız 59 tane aracımızın anahtar teslim törenini geçtiğimiz günlerde yaptık” dedi.

BÜTÇEMİZ 2 YILDIR FAZLA VERİYOR

Belediye’nin 2019 ve 2020 yılı bütçelerinin fazla verdiğini belirterek sözlerine devam eden Başkan Aşgın, “Belediye bütçemiz 2019 yılında yüzde 11,5 oranında fazla verdi. 2020 yılında ise yüzde 13,4 oranında toplam 51 milyon lira fazla verdi. Bütçemiz fazla verince çok daha büyük hedeflere ufuklara kulaç atabileceğimizi düşündük” ifadelerini kullandı.

ALDIĞIMIZ ARSA SATTIĞIMIZ ARSADAN DAHA FAZLA

Göreve geldiği günden itibaren kaç metrekare arsa sattıklarını ve satın aldıklarını açıklayan Başkan Aşgın, “2019 yılı 31 Mart’ından bugüne gelince kadar Çorum Belediyesi olarak kaç metrekare arsa sattık kaç metrekare arsa satın aldık. Bu rakamlara Çimento Fabrikası arazisi dahil değildir. Şimdiye kadar 143 bin 142 metrekare arsa satışı gerçekleştirmişiz. Satın aldığımız yada kamulaştırdığımız arsa ise 157 bin 564 metrekaredir. Aldığımız arsa sattığımız arsadan daha fazladır. Bugün itibarıyla bu rakamlar alt üst oluyor. Çünkü Çimento Fabrikası arazimiz 1 milyon 384 bin metrekare büyüklüğündedir. Satın aldığımız diğer arazileri de eklediğimiz zaman Belediyemize kazandırdığımız arazilerin büyüklüğü 1 milyon 398 bin 547 metrekaredir. Bu kadar arazi 150 futbol sahası, 2300 tane basketbol sahası yada 4890 tane voleybol sahası yapıyor. Gerçekten çok önemli bir işe birlikte imza atmış olduk. Şehrimize hayırlı olsun. Geçtiğimiz günlerde bu arazinin satış protokolünü imzalamıştık. Bugün ise önümüzde 32 tane tapu duruyor. Çünki bu muazzam arazi 32 tapudan oluşuyor. Bu 32 tapuda da artık Çorum Belediyesi yazıyor” şeklinde kaydetti.

 EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Bu arazinin satın alınmasında verdikleri desteklerden dolayı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal ile AK Parti ve MHP’li siyasilere teşekkür ederek sözlerine devam eden Başkan Aşgın, “Bu birliktelik olmasaydı biz bunu başaramazdık. Votorantim firması da baştan itibaren her zaman yapıcı oldular. Yardımcı olmaya çalıştılar. Hem satış fiyatı hemde ödeme planı konusunda büyük kolaylık gösterdiler. Firmanın tüm yetkililerine çok teşekkür ediyorum.  Halk Bankası ve Vakıf Katılım Bankası yetkililerine de finansal konularda gösterdikleri kolaylıklardan dolayı teşekkür ediyorum” diye belirtti.

PROJE İÇİN NASIL BİR YOL İZLENECEK?

Satın aldıkları arazide hayata geçirecekleri projeyi belirlemede izleyecekleri yoldan da bahseden Başkan Aşgın,  “Bizim şuan bu arazinin 1 metrekaresi ile ilgili dahi bir düşüncemiz yok. Şehrin bütün katmanlarını göreve davet ediyoruz. Bu konuda herhangi bir düşüncesi olan herkes ile grup grup toplantılar yapacağım.  Sözlerini kesmeden dinleyip bütün taleplerini alacağız. Profesyonel bir şekilde konuya yaklaşacağız. En profesyonel firmalarla çalışacağız. Ortak aklı harekete geçireceğiz. Planını da projesini de el birliği ile ortaya çıkartacağız. Burada iki tane kıstasımız olacak. Birincisi şehrin menfaati ve gelişimi, ikinci ise Belediyemize en çok finansı sağlamaktır. Emeği geçenlere herkese teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Votorantim Çimento Türkiye Hukuk Müşaviri Alper Erdem ise Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ile yöneticiler ve personele sürecin en başından beri gösterdikleri yapıcı ve profesyonel yaklaşımdan dolayı teşekkür ederek Çorum halkına hayırlı olması temennisinden dulundu.  Tören Votorantim Çimento Türkiye Hukuk Müşaviri Alper Erdem’in Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a tapuları teslim etmesi ile sona erdi. Törenin ardından katılımcılar satın alınan arazileri gezdiler.

FABRİKADAN BİR PARÇA ANI OLARAK KALACAK

Başkan Aşgın, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Çimento Fabrikası’nda söküm ve yıkım işini Votorantim firmasının yapacağını dile getirerek, “Yıkım ve söküm işi 6 ay sürecek. Bizde bu araziye profesyonel bir yaklaşımla ne yapacağımızı 7-8 ay içinde söyler hale geleceğiz. Ayrıca fabrikadan bir parçayı da anı olması amacıyla arazide bırakacağız” dedi.

Törene Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, MHP İl Başkanı Agah Karapıçak, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, MHP Merkez İlçe Başkanı Reşit Büzkaya, Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Yağbat, Lemzi Çöplü, Alper Zahir, Oto Tamirciler Esnaf Odası Başkanı Necmettin Uzun, Kahveciler ve İnternetçiler Esnaf Odası Başkanı Nesimi Özkubat ile AK Parti, CHP ve MHP’li meclis üyeleri katıldı.