Çorum’u bisiklet yolları ile öreceğiz

Yeşilay ve Bisikletliler Derneği tarafından ülke genelinde bu yıl 9’uncusu düzenlenen ‘Yeşilay Bisiklet Turu’ Çorum’da ilk kez yapıldı. Yeşilay Çorum Şubesi tarafından organize edilen etkinliğe katılan 450 kişi, obezite ve madde bağımlılığına karşı sağlıklı yaşama dikkat çekmek için pedal çevirdiler.

Etkinliğe, Vali Mustafa Çiftçi, AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yağbat ile daire müdürleri katıldı.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın programda yaptığı konuşmada bisiklet yollarının sayısını çoğaltmak için çalışacaklarını belirterek, “Nereye bisiklet yolu yapılabilecekse yapacağız. Bundan sonra bisiklet yolları merkezimizde olacak. “Çorum’u bisiklet yolları ile öreceğiz” şeklinde belirtti. Başkan Aşgın, Belediye Halk Ekmek olarak Ramazan’dan sonra tuzsuz ekmek üretimine de başlayacaklarını söyledi.

Bisiklet turu ile sağlıklı yaşam ve bağımlılıkla mücadeleye dikkat çekmeyi hedeflediklerini ifade eden Yeşilay Derneği Çorum Şube Başkanı Türker Ejder, şunları kaydetti: “Çocuklarımız gün geçtikçe şişmanlıyor. Sebebi, sürekli telefon, tablet ya da bilgisayarla vakit geçirmeleri. Spor yok, hareket yok. Yapılan araştırmaya göre cezaevindeki bir mahkum, bir çocuktan daha fazla güneş ışığına maruz kalıyor. Bizim çocuklarımız sürekli kapalı ortamda. İlimizde bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve çocukların hareket etmesini sağlamak için belediyenin bisiklet yolları semt sahaları ve oyun alanlarının sayısını artırmasını talep ediyoruz” dedi.

Programın sonunda ise bisiklet turuna katılanlara kura ile yemek ve akaryakıt çekleri, züccaciye malzemeleri ile 2 adet de bisiklet hediye edildi.