Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı başladı

Belediyemizin katkılarıyla Türkiye Satranç Federasyonunun ev sahipliğinde gerçekleşen Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları başladı.

Belediyemizin katkılarıyla Türkiye Satranç Federasyonun ev sahipliğinde hayata geçen dünyanın en prestijli turnuvalarından 2019 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı açılış hamlesiyle başladı.

Anitta Otel’de gerçekleşen turnuvanın açılışına Vali Mustafa Çiftçi, Millet Vekilleri Erol Kavuncu,Tufan Köse, Garnizon Komutanı Albay Çetin Öcal, Belediye Başkanımız Dr.Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ali Osman Öztürk, İl Jandarma Komutanı İlhan Uzunoğlu, Emniyet Müdürü Mehmet Gülser, FiDE Teknik Temsilcisi Vadim Tsypin, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Türkiye Satranç Federasyonu As Başkanı hmeşehrimiz Fatih Maden, Ak Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatçı, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Haşim Eğer,ÇESOB Başkanı Recep Gür ve sporcular katıldı.

Programda açış konuşması yapan Belediye Başkanımız Dr.Halil İbrahim Aşgın, Çorum’un sevginin,kardeşliğin ve barışın merkezi olduğu gibi sporunda ve satranç sporunun da merkezi olduğunu belirterek bu olimpiyatların şehrimize kazandırılmasından dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.Kadeş Barış Antlaşması’nın yapıldığı bir yerde yeryüzünün tüm çocukları burada buluşturduğumuz için mutluluk duyuyoruz dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyelerinin ilk hamlesiyle turnuva başladı.40 ülkeden 51 takım ve 235 sporcunun katıldığı turnuva 6 Kasım’da sona erecek.