“HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ” KUTLANDI

Belediyemiz, “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü” nedeniyle sokak hayvanları ile yaban hayvanlarının tedavi ve bakımlarının yapıldığı Çorum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Geçici Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde mini bir etkinlik düzenledi. Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın, KADEM İl Temsilcisi Fatma Nur Şenol ve Karadeniz Hayvan Hakları Federasyonu Temsilcisi Şeyda Çimen’in de yer aldığı etkinlikte hayvanlarla ilgili çok güzel mesajlar verildi.

Peygamber Efendimizin “Siz yerdekilere merhamet edin ki göktekiler (Allah ve melekler) de size merhamet etsin.” hadis-i şerifini hatırlatan Başkan Aşgın, yeryüzündeki canlılara merhamet edilmesi gerektiğini belirtti. Başkan Aşgın, “Her yaratılanın mutlaka bir gayesi ve amacı olmalı. Madem ki Yaradan yarattı onları, biz de severiz, koruruz ve kollarız.” şeklinde konuştu.  Sokak hayvanı yerine sokağın hayvanı ifadesi ve anlayışını yaygınlaştırmak istediklerini dile getiren Aşgın, “Şu anda sokak kedisi, sokak köpeği ifadesi kullanılıyor; aslında bizim medeniyetimize göre bu ifade sokağın kedisi, sokağın köpeği olmalı ve o sokak halkı o canlıya sahip çıkmalıdır. Biz, bu anlayışı yaygınlaştırmak için çalışma yapıyoruz. Bu konuda sivil toplum örgütleriyle birlikte bazı çalışmalar da yürütüyoruz; kendilerine teşekkür ediyorum. Bu işbirliğini daha da artıracağız. Sokağın hayvanları noktasında çalışma yürüten sivil toplum kuruluşlarına kalbimiz ve gönlümüz açık. Beraber yol yürümekten son derece memnun oluruz.” dedi.

KADEM İl Temsilcisi Fatma Nur Şenol ve Karadeniz Hayvan Hakları Federasyonu Temsilcisi Şeyda Çimen de hayvanlara gösterdiği ilgiden dolayı Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın’a teşekkür etti.

Çorum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nde kış mevsimi öncesinde sokak hayvanları için kuş yuvaları, köpek ve kedi yuvaları ile besleme kapları hazırladı.  Veteriner İşleri Müdürü Mustafa Kalın,  hayvan severlere teslim edecekleri besleme kaplarının kentin çeşitli yerlerine yerleştirileceğini açıkladı.

“4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü” nedeniyle düzenlenen etkinlikte ayrıca Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın ve beraberindekiler, Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bulunan hayvanları besledi.