Hıdırlık Külliyesi aslına rücu edecek

Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’a brifing verdi. Başkanlık Makamında gerçekleşen toplantıda Başkan Aşgın, Çorum’daki tarihi yapılar ve turizme yönelik Belediyenin çalışmalarını anlattı.

Kale, Çöplük Çarşısı, Dikiciler Arastası, Velipaşa Hanı ve şehirdeki tarihi dokuyu ayağa kaldıracak diğer projelerle ilgili bilgiler aktaran Başkan Aşgın, Çorum’un manevi ikliminde önemli yeri olan Hıdırlık’ta yapmayı planladıkları çalışmayı da Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’la paylaştı ve destek istedi. Hıdırlık’ta 1925 yılına kadar bir zaviyenin bulunduğunu ve o tarihte Hıdırlık Zaviyesinin yıkıldığını belirten Başkan Aşgın, “Hıdırlık Zaviyesinin yeniden  yapılmasını istiyoruz. Seçim dönemi verdiğimiz sözlerimizden biri de Hıdırlık bölgesinin yeniden ihya edilmesiyle ilgiliydi. Yıkılan yapıları yeniden ayağa kaldırmak istiyoruz. Şehrimizin kültürüne, birlik ve beraberliğinin oluşmasına büyük katkıları olan Hıdırlık Bölgesi, inanç turizmi açısından da Çorum’umuzu öne çıkaracaktır. Bu çalışmamızda Bakanlığımızın desteklerini talep ediyoruz” dedi.

Hdırlık Bölgesinin Çorum için çok büyük manevi anlam taşıdığını, hazırlanacak olan projede Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile eşgüdümlü olarak hareket edilmesi konusunda mutabık kalındığını dile getiren Başkan Aşgın, hemen yanı başında yer alan 200 dönümlük Millet Bahçesiyle uyumlu bir projenin Çorum’a  çok yakışacağının altını çizdi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da Çorum’daki tarihi yapılan ayağa kaldırılması için destek sözü verdi.