HOLLANDA HEYETİ “ÇORUM’UN YEŞİL HİKÂYELERİ”Nİ BEĞENDİ

Çorum Belediyesi ve Hollanda Büyükelçiliği tarafından düzenlenen Çorum’un Yeşil Hikayeleri adlı programın kapanış toplantısı Çorum Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirildi. Hollanda Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet ile birlikte toplantıya katılan Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın, böylesine önemli bir projede Çorum’un da yer almasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Daha yeşil bir gelecek için Çorum ve Hollanda arasındaki potansiyel işbirliği fırsatlarını değerlendirdiklerini söyleyen Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın, Hollanda Kraliyeti Büyükelçisini Çorum’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Temiz bir çevrenin oluşması ve gelecek nesillere çok daha temiz ve sürdürülebilir bir çevre bırakmak için Çorum Belediyesi olarak yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirten Aşgın, “Gençlerimiz, yavrularımız için bizlere emanet olan çevreyi onlara en güzel şekilde teslim etmek istiyoruz. Bu amaçla doğayı, çevreyi koruyan projeler hayata geçiriyoruz.” dedi.

Göreve geldikleri günden itibaren yaptıkları çalışmalarla Çorum’u daha yeşil ve yaşanabilir bir şehir haline getirecek projeleri hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Aşgın, “Şehrimizde yeşil dokunun egemen olması için hazırlanan tüm proje ve çalışmalara da destek oluyoruz.” dedi. Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Çorum temiz bir şehir. Aynı zamanda temizliğiyle de tanınan bir şehir. Temizliği ile bilinmek, Çorum denilince akla, “temiz bir şehrin” gelmesi bizim açımızdan, şüphesiz çok önemli bir değer. Bu değerimizi daha güçlendirmek, şehrimizde aktif ve hareketli bir sosyal hayata katkı sağlamak amacıyla yeni proje ve hizmetleri hayata geçirdik. Bazı projelerimizle ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. ÇORBİS, Güneş Enerjisi Santrali, Biokütle Tesisi gibi çevreye yönelik çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

 

Büyükelçi Kwaasteniet: “Çorum’un Yeşil Hikâyeleri mükemmel bir örnek”

Hollanda Kraliyeti Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet de yaptığı konuşmada Çorum’da olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Yerel düzeyde eyleme geçerek küresel iklim değişikli sorununun çözümüne katkıda bulunabiliriz. Çorum’un yeşil hikayeleri bunun mükemmel bir örneğidir.” dedi.

Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın ve ekibinin çok özverili çalıştıklarını belirten Büyükelçi Marjanne de Kwaasteniet, “Çorum ziyaretimiz AB İklim Diplomasisi Haftası ile aynı zamana denk geldi. Bu yıl sloganımız “Biz İklimiz” “Değişeceğiz.” Bugün burada tartışacağımız Çorum’un Yeşil Hikayeleri bunun mükemmel bir örneğidir.” dedi.

Geçtiğimiz yıl boyunca Türkiye’de Yeşil Şehirlerin Hikâyeleri programlarını organize ettiklerinin altını çizen Büyükelçi Kwaasteniet , “Niyetimiz farklı bir virüsü yani doğaya saygı, yeşil bir şehir oluşturma virüsünü insanlara yaymaktır.Bugün sürdürülebilirlik virüsünün Çorum’a yayıldığını gördüm. Milli Ağaç Dikme Günü vesilesiyle Sayın Belediye Başkanımızla birlikte ağaç diktim. Bir Hollandalı olarak ÇORBİS projesini görmekten ve Çorum sokaklarında bisiklet sürmekten çok mutlu oldum.” dedi.

İki gün süren etkinlikte Akıllı Şehir Platformu üyeleriyle birlikte hızlı kazan proje fikirlerinin ortaya çıktığını ifade eden Kwaasteniettoplantının sonuçlarının heyecan verici olduğunu sözlerine ekledi.