“Satranç temalı bir park yapacağız”

Çorum tarihinin en büyük spor organizasyonuna ev sahipliği yaparken Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgı’ı makamında ziyaret ederek verdiği destek için teşekkür etti.

Çorum Belediyesinin sponsorluğunda gerçekleştirilen 16 Yaşaltı Dünya Satranç Olimpiyatları’nda mücadele eden bir grup sporcu ve teknik heyet ile birlikte Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ı makamında ziyaret eden Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay’a Türkiye Satranç Federasyonu Asbaşkanı Fatih Maden ve İl Temsilcisi Hasan Özer Gökmen eşlik etti. Ziyarette açıklamalar yapan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın Çorum’a satranç temalı bir park kazandıracaklarının müjdesini verdi. Satrancın önemli bir spor olduğunu belirten Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın “Yaklaşık 1 haftadır güzel bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. Bu durumdan da son derece mutluyuz. 16 Yaşaltı Dünya Satranç Olimpiyatları ilimizde yapılıyor. Çorum sevginin, kardeşliğin, barışın merkezi. Kadeş anlaşması burada yapılmış. Sporun merkezi, bir çok sportif etkinliklere ev sahipliği yapıyoruz. Bundan sonra satrancın da merkezi. Satranç temalı bir park yapacağız. Yapacağımız park bu organizasyonun aynı zamanda bir anısı olacak. Biz satranç sporunu önemsiyoruz. Bir çok spor güce dayalı. Bir çok özellikleri nitelikleri ortaya çıkaran spor dalları var. Ancak satranç daha çok düşünceye dayalı, ani gelişmeler karşısında çabuk düşünüp ani refleksler göstermeye dayalı bir spor. Stratejik düşünmek ve sabır çok önemli bu sporda. Bizde bu özellikleri gençlerimizde istiyoruz. Gelişen olaylara hemen alternatif yanıtlar üretebilsinler istiyoruz. Stratejik düşünebilsinler istiyoruz. Sadece bugüne değil geleceği kurgulayabilsinler, düşünebilsinler ve sabırlı olsunlar istiyoruz. Bu nedenle de satranç sporunu biraz daha fazla önemsiyoruz. Çorum ilinin sportif anlamda en büyük etkinliğine ev sahipliği yaptık. Biz bu olimpiyatların Çorum’da yapılmasında gösterdikleri emek ve gayret için Federasyon Başkanı Gülkız Tulay ve yönetimine teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte de satranç sporuyla ilgili daha farklı ne yapabiliriz görüşmeler yapacağız. Çorum’da satranç sporunu daha da ilerilere götürmek için desteklerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇORUM’U TÜM DÜNYA TANIDI

Çorum’da böylesine büyük bir organizasyonu yapmanın kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Türkiye Satranç federasyonu Başkanı Gülkız Tulay “Dünya Satranç Federasyonu’nun en önemli faaliyetlerinden birini Çorum’da yaptık. Çorum’da yapmaktan çok mutlu olduk. Sadece bizim mutlu olmamız yetmiyor. 38 ülkenin bütün sporcuları ve kafilede yer alan herkesin memnun olması gerekiyor. Onların da mutlu olduğunu görmek bizleri de mutlu etti. Özellikle boş günlerindeki gezi programını dolu dolu geçirdiler. Gezi programında yer alan tüm sporcular sosyal medya hesaplarından güzel paylaşımlar yaptılar. Bu paylaşımlar Çorum gibi çok müstesna bir ilin tüm dünya tarafından tanınmasını sağlıyor. Sizlere teşekkür etmek için bir grup sporcuyla geldik. Satranca olan ilginizin ve desteğinizin artarak devam etmesini temenni ediyoruz. Belediyemizin ekibi ile federasyonumuzun ekibi çok güzel bir işbirliği yaptılar. Ben şahsım ve yönetimim adına sizlere çok teşekkür ediyorum. Satranç temalı parkın Çorum’da hayat bulacak olması bizleri çok mutlu etti. Bundan dolayı da teşekkür ediyoruz” dedi.