“TÜRK MİLLETİ TARİHİN EN ŞANLI MİLLETİDİR”

Belediyemiz kişi başına düşen yeşil alan miktarını refüj, yeşil alan ve semt parkları yaparak her geçen gün daha da artırıyor. Son olarak Gülabibey Mahallesinde 15 Temmuz Gazisi Turgut Aslan’ın adının verildiği parkın açılışında konuşan Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın tarih dersi niteliğinde tüyleri diken diken eden bir konuşma yaptı.

Gülabibey’in, Çorum sancak beyliği yapmış bir bey olduğu ve 1571 İnebahtı Deniz Savaşında şehit olduğunu hatırlatan Başkan Aşgın, “İçerisinde bulunduğumuz mahalle çok güzel, mübarek bir mahalle. Adını bir şehitten alan bu mahallemizde 15 Temmuz Gazimiz Turgut Aslan’ın adını verdiğimiz bu parkımızın açılışını yapıyoruz” dedi.

İkincisi de tarihteki bir çok kahramanımızdan ilham alan, Hz. Hamza gibi, Hz. Ali gibi tüm cengaverlerimiz gibi timsali aslan olan soyadı da Aslan olan Turgut Aslan Gazimizin adına açıyoruz. Bir tarafta şehit bir tarafta gazi. Bu iki kavram öylesine bizim milletimize yakışıyor ki; iki kelimeyle tarif edin deseler, şahadete susamış, gazi olmak için canını ortaya koyan tarihin en şanlı milletidir desek Türk Milletini ancak böyle tarif edebiliriz.

“Sultanına gazi diyen başka bir millet bulamazsınız”

Bu milletin dışında sultanına gazi diyen başka bir millet olmadığını söyleyen Başkan Aşgın, “Bu millet sultanına sultan dememiş, gazi demiş:  Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi.  Çünkü gazilik öyle herkesin ulaşabileceği bir mertebe değil. Türk Milleti neden tarihin gördüğü en şanlı millet diye sorduklarında şöyle bir cevaba varmışlar; bu millet tarihi boyunca mazlumun yanında, zalimin karşısında şehitliği ve gaziliği önüne koyarak bayrak elinde koşan bir millet” dedi.

Bizim milletimizin büyüklüğü gazi ruhunda saklıdır. O ruh devam ediyor. Sanmayın Çanakkale’de Ulubatlı’larla bitmiş değil. 15 Temmuz’da biz o ruhun tekrar dirildiğini, ayağa kalktığını, küllerinden doğduğunu gördük. Burada onun en canlı timsali Turgut ağabeyimiz duruyor. Turgut ağabeyimiz vatanına, milletine, bayrağına, ezanına, Kuran’ına ve bizi biz yapan tüm değerlere bağlı bu milletin bir mensubu. Turgut ağabeyimiz hayatı boyunca zalimin karşısında durmuş, PKK ile DAEŞ ile ve bir çok terör örgütleriyle mücadele etmiş. Ama öyle bir terör örgütü gelmiş ki tipi bizden çipi dışarıdan, tipi bize benziyor, namaz kılıyor, abdest alıyor gibi gözükerek bu milletin dini duygularını sömürerek, dini duygularını sömürerek yine milletin, topu, tüfeği, uçağı ve milletin askeriyle bomba yağdırıyor.  Buna soyadı gibi Aslan Turgut Aslan dur demek için canını ortaya koyuyor.

“Bu vatan bedel ödeyenlerin yurdudur”

Bu topraklarda, bu Anadolu coğrafyasında, bedelini ödeyenlerin bayrağının dalgalandığı, bedelini ödemeyenlerin tarihin tozlu raflarında yerini aldığı bu mukaddes topraklarda bedel ödeyenlerden bir tanesi Turgut Aslan ağabeyimiz. Bu nasıl bir hain örgüt ki; bu devlete, bu millete hizmet dışında bir endişesi olmayan bayrak dalgalansın, ezanlar dinmesin diyerek hizmet eden vatan sever, milletine aşık Turgut ağabeyimize haince, alçakça, kahpece arkadan kurşun sıkıyor. Ama öldürmeyen Allah. Dirilten de yaşatan da canı alan da Allah. Bu bayrak dalgalansın, ezanlar dinmesin diye 103 gün komada yatarak bedelini ödüyor. Biz buna şahidiz Turgut ağabey. Senin ve senin gibilerin, 252 şehidimizin, 2200 gazimizin ve bütün millet gazi. Biz bu bedeli sizin canınızın pahasına ödediğinize şahidiz.

“Huzuru İlahide iki şahitliğimiz olacak”

Burada şahidiz huzuru ilahide de şahit olacağız. Birincisi bu milletin değerlerine, bizi biz yapan değerlere karşı savaşanlara bunlar alçak diyeceğiz. İkincisi kahramanlar olacak. Erol Olçok’lar, Turgut Aslan’lar ve ismini anmadan geçemeyeceğim Recep Tayyip Erdoğan’lar olacak. Biz diyeceğiz ki; Yarabbi, tüm mazlumların son kalesi olan, bu millet, bu devlet bu bayrak inmesin diye, ezanlar dinmesin diye Recep Tayyip Erdoğan, onun adamları, bu vatana sevdalı olanlar, askerlerimiz, polislerimiz, özel harekatçılarımız, tüm milletimiz o bayrağı tekrardan ayağa kaldırdı. Ve o bayrak ebediyete kadar, ilanihaye tüm mazlumlara umut olmaya devam edecek. Davasına inanmış tek  ferdimiz kalıncaya kadar, tek Türk kalıncaya kadar bu mücadele devam edecek. Buna tüm Çorum şahit olsun, adını şehidimizden alan Gülabibeyliler şahit olsun, Turgut Aslan Parkımız şahit olsun mücadelemiz devam edecek. Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasında 2023’leri, 2053’leri ve 2071’leri daha güçlü bir Türkiye olarak göreceğiz. Rabbim tüm gazilerimize sağlıklı, uzun ömürler ihsan eylesin.