Vatandaş talep etti belediye yaptı

Çorum Belediyesi vatandaşlardan gelen istek ve taleplere göre yaptığı uygulamalara devam ediyor. Belediye, Hayvan Pazarı’nın açılış saatlerini tüccar ve vatandaştan gelen isteklere göre yeniden düzenledi.

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın yaptığı açıklamada, “seçim çalışmalarımızı yaparken Hayvan Pazarımızı ziyaret etmiş, esnafımızın ve hemşehrilerimizin istek ve taleplerini dinlemiştik. Hayvan Pazarını ziyaretimiz sırasında burada ticareti canlandırmak ve geliştirmek için neler yapabiliriz, bu konularla ilgili detaylı bilgimiz olmuştu. Belediyemizin üzerine düşen sorumluluğu da en iyi şekilde yerine getireceğinin de sözünü vermiştik.

Bu şehrin çiftçisinin önemli geçim kaynaklarından birisi olan hayvancılıkla ilgili, yapacağımız istişareler ve alacağımız talepler doğrultusunda her zaman üreticimizin ve çiftçi kuruluşlarının yanında yer alacağız diye söz vermiştik. Şehrimizi halkımızla birlikte yönetmek adına verdiğimiz bu sözümüzü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Başkan Aşgın, “ilgili mevzuat gereği, hastalıklı hayvanların daha kolay tespit edilmesi, hırsızlık, sahte para dolandırıcılığı gibi olayların önüne geçilebilmesi için önemli bir hizmeti yerine getiren Hayvan Pazarının açılışı, gün ışığında olması gerekmektedir. Hayvan pazarı açılış saati ile ilgili, vatandaşlarımızdan gelen daha erken saatte açılma talebini ortak akılla görüşerek güzel bir sonuca bağladık. Hayvan Pazarımızın açılış saatlerini 22 Nisan 2019 tarihinden itibaren yaz aylarında 06.30 kış aylarında ise 07.30 olarak değiştirdik. Burada faaliyet gösteren tüccarımıza, vatandaşlarımıza hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Hayvan Pazarında Yer Sıkıntısı yok

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Çorum Belediyesi Hayvan Pazarı yaklaşık 70.000 m2’lik alanıyla İç Anadolu, Doğu Anadolu, Karadeniz bölgesinin en büyük pazarı niteliğindedir. Alım ve satım için, hayvan pazarımıza 25 İlden hayvan tüccarı gelmektedir. İlimizdeki tarım ve hayvancılığın gelişmesinde büyük katkı sağlamaktadır. Yaptığımız araştırmalarda vatandaşlarımızın erken saatlerde hayvan pazarına geldikleri görülmüştür. Tüccar ve vatandaşlarımızın yer bulamayız endişesiyle erken saatlerde hayvan pazarına gelmelerine gerek yoktur. Pazarımız içerisinde yeterli otopark ve hayvan satış alanımız bulunmaktadır. Vatandaşlarımızdan, mevcut İskilip yolunun trafik akışına engel olmamak, olası trafik kazalarına sebebiyet vermemek, ambulans, itfaiye vb. araçların geçişini engellememek için, hayvan pazarına gelişlerinde daha dikkatli olmalarını istirham ediyoruz. Ayrıca pazar alanımızda bulunan servis ve yürüyüş yollarının açık olması, hayvanların padoklara alınması, hayvan ve insan sağlığı yönünden önem arz etmektedir. Bu konuda hemşerilerimizin daha duyarlı olmalarını rica ediyor, hayırlı ve bereketli alışverişler diliyorum” diye konuştu.