Gimhae heyeti Çorum’da

2017 yılında imzalanan protokolle kardeş şehir ilan edilen Güney Kore’nin Gimhae şehrinden gelen heyet Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ı makamında ziyaret etti.

Bir takım görüşmekler ve kardeş şehir protokolü imzalamak üzere Çorum’a gelen Gimhae heyeti ilk olarak Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ı makamında ziyaret etti. Belediye binası önünde mehteran takımıyla karşılanan heyette Gimhae Meclis Başkanı Kim Hyong-su, meclis Başkan yardımcısı Lee Jeong-hwa, Meclis Sekreteri Ha Sung-ja ve komite üyeleri yer aldı.

Makamında Gimhae heyetini ağırlayan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın Gimhae’nin özellikleriyle Çorum’un bazı özelliklerinin bir birine benzediğini söyledi. Hem tarihi açıdan hem de nüfus açısında iki şehrin de aynı özellikleri taşıdığını belirten Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın “Gaya medeniyetinin başkenti olan Gimhae şehrinden gelen Güney Koreli dostlarımızı  Hitit Uygarlığı’nın başkentinde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Gimhae’nin gençliğin ve umudun tarihsel kenti sloganın olduğunu duyunca çok heyecanlandım, oldukça güzel bir ifade. Aşağı yukarı nüfuslarımız da Gimhae ile aynı. İki şehrin hem tarihi yönden hem de umudun ve gençliğin tarihsel şehri olmasından dolayı da son derece mutluyum. Tarihsel olarak 1950’li yıllarda Çorum’dan da birçok büyüğümüzün giderek Güney Kore’nin haklı davasında onların yanlarında olmasından da son derece mutluyum. Güney Kore ekonomik büyüklük açısından dünyanın 11.büyük ülkesi. Türkiye de G20 içerisinde ve ekonomisini giderek geliştirmeye çalışıyor. Biz de Güney Kore’yi kendimize örnek alıyoruz. Son dönemlerde özellikle Japonya’nın Güney Kore’ye ambargo uygulamasının ciddi bir haksızlık olduğunu düşünüyoruz. Biz Asyalıyız ve Güney Kore ekonomi açısından Asya’nın en büyük dördüncü ülkesi. Güney Kore’nin geleneksel yapısı bizi oldukça etkiliyor. Yapacağımız görüşmelerin ardından gerek belediyemizle, gerek üniversitemizle, gerekse iş dünyasıyla iş birliği kanalları daha da açılmış olacak. Ziyaretimize gelen heyete çok teşekkür ediyorum. Simalarına baktığım zaman çok güzel insanlar görüyorum, yer yüzündeki tüm insanların da böyle güzel olmasını arzu ediyorum” ifadelerine yer verdi.

SİZLERİ ŞEHRİMİZDE GÖRMEK İSTİYORUZ

Belediye  Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a kendilerine gösterdikleri ilgi nedeni ile teşekkür eden Gimhae Meclis Başkanı Kim Hyong-su Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ı da tebrik etti. Geçtiğimiz yıl da Çorum’a geldiğini belirten Gimhae Meclis Başkanı Kim Hyong-su “Öncelikle başkanlığınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum. Geçtiğimiz yıl da Çorum’a gelmiştim. Çorum’da değişimlerin olduğunu gördüm. Bu gelişimizde bizi daha güzel karşıladınız. Gimhae hakkında bilgi sahibi olmanız bizleri çok sevindirdi. Gimhae başkanımızın sizlere selamını iletiyorum. Sizleri de en kısa süre içerisinde şehrimizde görmek istiyoruz. 2 yıl önce kardeş şehir anlaşması yaptık. Bundan sonra yapacağımız görüşmelerin ardından ilişkilerimizin daha da ileri gideceğini umuyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Gimhae Meclis Başkanı Kim Hyong-su’ya Hitit Güneşi kursu ve Saat Kulesi maketi hediye etti. Heyette bulunanlarda Güney Kore ve Gimhae şehrini temsil eden çeşitli hediyeler verdiler.

Yapılan konuşmalar ve hediye takdim törenin ardından Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Gimhae heyeti ile birlikte Muharip Gaziler Derneği, Dikiciler Arastası, Ulu Cami, Gazi Caddesini gezerek Çorum halkını selamladılar.