İBRAHİM KALIN’DAN ÇORUMLU OBASINA TAM NOT

Hitit Üniversitesi’nin düzenlediği gençlik söyleşisi için Çorum’a gelen Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın, Belediyemizin ödüllü projesi Çorumlu Obası Gençlik Kampını ziyaret etti.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın’ın Çorumlu Obası Gençlik Kampı ziyareti programına, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın, AK Parti Milletvekili Erol Kavuncu, çok sayıda protokol üyesi ve öğrenciler katıldı.

Çorumlu Obası Gençlik Kampı ziyaretinde çadırları tek tek gezen Prof. Dr. İbrahim Kalın, çadırlarda devam eden kurslar hakkında eğitmenlerden bilgiler aldı. “Çorumlu Obası’nın gençliğe yönelik yapılmış en güzel projelerden biri olduğunu söyleyen Kalın, Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın’a böyle bir eseri gençliğe armağan ettiği için teşekkür etti.” Daha sonra otağ çadırına geçen Prof. Dr. İbrahim Kalın, burada kendisini bekleyen öğrencilerle söyleşi yaptı.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın, Türkçe’de gelenek ifadesinin ‘gelene ek’ anlamına geldiğini, geleneklerin tarih boyunca sürekli eklenerek günümüze ulaştığını belirterek, “Yoksa gelenek tarihte yaşanmış nostaljik bir dönemi ifade etmiyor. Gelenek geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz Sezai Karakoç üstadımızın dediği gibi, “Seni diriltecek değil, dirilttirecek bir şey. Bakılacak değil kendisiyle dirilip yol alınacak bir şey”. O yüzden bizde gelenek kelimesi bir birine ek olarak ifade edilirken Batı’da birbirine eklenerek gelen şey demektir. Dolasıyla neye eklendiğimizi ve o eklediğimiz şeye ne kattığımızı bilmemiz bizim gelenek anlayışımızı ortaya koyuyor. Bugün genel olarak İslam dünyasında büyük bir hazinenin üzerinde biraz tembelce oturan büyük bir kitle var. Bizim uyanıp o hazinenin değerlerini bugüne taşımamız gerekiyor. Nasıl bir zenginliğin varisleri olduğumuzu tekrar hatırlamamız gerekiyor.” dedi.

“Gençliğe yatırım yapmaya devam edeceğiz”

Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın da, belediye olarak her kesimin hayatını kolaylaştırmaya çalıştıklarını vurgulayarak, “Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar en çok gençlere yatırım yaptığımızı görüyorum. Bu enerjiye, düşünceye nerden kapılıyoruz, neden en çok gençlere yatırım yapıyoruz? Bunu Cumhurbaşkanımıza bağlıyoruz. Çünkü Cumhurbaşkanımız gençlere çok önem veren, her zaman genç genç diyen ve gençlerle beraber yol yürüyen bir lider. Örneğimizi oradan alıyoruz. Gençlere yatırım yapmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çorumlu Obası hakkında da bilgi veren Başkan Aşgın, “1074 yılında Çorum, Danişmend Ahmet Gazi tarafından fethediliyor. İlk getirilen oymakta Çorumlu Oymağı. Şehrimiz ismini de bu oymaktan alıyor. Gençlerimiz tarihimizi bilsinler. Bu toprakların nasıl vatan olduğunu, bu bayrağın nasıl özgürce dalgalandığını görsünler ve ondan sonra da yönlerini geleceğe çevirsinler. Gelenekle gelecek arasındaki buluşma noktasında burada gençlerimize dokunmak istedik. Oba konseptinde ilk gençlik kampımızı inşa ettik. Bir çok kurumla protokol imzaladık. Her gün buraya 200-300 öğrenci geliyor. Oba projemizle geçtiğimiz günlerde de Cumhurbaşkanımızdan ödül aldık.” diye konuştu.