Karakucak’ta Ahmet Selbest başpehlivna oldu

Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen Karakucak Güreşlerinde büyüklerde zirveye Ahmet Selbest yerleşti.Üç kategoride toplam 29 sıklette yapılan güreşlerde toplam 320 pehlivan mücadele etti. Büyükler 90-120 kiloda finalde Çorum Belediyesi Gençlik spor’un iki pehlivanı Ahmet Selbest ile Rasim Saraç arasındaki maçta uzatmada rakibine altın puan alarak kazanan Selbest birinciliği kazandı.

Protokol’den yoğun ilgi

Çorum Belediyesi Karakucak Güreşlerine protokolün ilgiside yüksek oldu. Güreşlerin ilk bölümünü AK Parti Milletvekili Erol Kavuncu izledikten sonra güreş alanından ayrıldı.Daha sonraki bölümünde ise AK Parti Çorum Milletvekili ve MKYK Üyesi Ahmet Sami Ceylan, CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatçı, CHP İl Başkanı Hasan Eray Güleryüz ile birlikte çok sayıda daire müdürü siyasi parti temsilcileri, mahalle muhtarları ile birlikte güreş sever izledi.

Çorum yiğitlerin memleketi

Belediye Başkanımız Dr.Halil İbrahim Aşgın yaptığı konuşmada “Çorum’un barışın, sevginin, muhabbetin olduğu kadar yiğitlerin de memleketi olduğunu burada bir kez daha gösteriyoruz. 320 pehlivanımız bugün Türkiye’nin farklı illerinden Çorum’a, er meydanına geldi. Çorum’a gerçekten bütün sporlar çok yakışıyor. Futbolda üst lige çıktık. Basketbol, judo, hentbol gibi bütün sporlarda varız. Ancak güreş bizim ata sporumuzdur. Dolayısıyla güreşi ve güreşçileri her zaman ayrı tuttuk. Onlar da yüzümüzü hep ‘ak’ etti. Gerek yağlı güreşte, gerek karakucak ve gerekse minder güreşinde sporcularımız Çorum’un şanını yeryüzüne yaydı. Tüm güreşçilerimize teşekkür ediyorum dedi.”

Avluca’ya büyük ilgi

Çorum Belediyesi Karakucak Güreşlerine gelen Çorum Olimpiyatlara giden güreşçisi Nazmi Avluca büyük ilgi gördü. Güreşi bıraktıktan sonra antrenör olarak Türk güreşine hizmet vermeye devam eden Nazmi Avluca Çorum Belediyesi Güreşlerini izlemek üzere kendi ismini taşıyan sahaya geldi. Burada tüm güreş severlerin büyük ilgisi ve sevgisi ile karşılaşan Nazmi Avluca güreşler bitine kadar alanda kaldı. Finalin ardından ödül töreninde Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ile veren Nazmi Avluca’ya Başkan Aşgın’da teşekkür etti.

Başpehlivan Ahmet Selbest

Belediyemiz tarafından düzenlenen Karakucak Güreşlerinde baş pehlivanlı Çorum Belediyesi Yağlı ve Karakucak Güreşleri sorumluluğuna getirilen Ahmet Selbest kazandı. Selbest final maçında yine Çorum Belediyesi Gençlikspor kulübü güreşçisi Rasim Saraç’ı uzatmada altın puan ile yenmeyi başardı. Nazmi Avluca sahasında saat 10’da başlayan güreşler üç kategoride toplam 320 güreşçi mücadele etti. Güreşler minikler, yıldızlar ve büyükler kategorilerinde kilolu olarak yapıldı. Havanın sıcak olmasına karşın güreşlere ilgi hayli yüksek oldu. Güreşlerde sıkletlerinde ilk sekiz sırayı alanlara belirtilen ödüller dağıtıldı. Toplam 70 bin lira ödülün dağıtıldığı Çorum Belediyesi Karakucak Güreşleri finalinde Çorum Belediyesi Gençlikspor Kulübünün iki Gürelcisi Ahmet Selbest ve Rasim Saraç karşılaştı. Normal süre içinde iki güreşçi birbirine üstünlük kuramayınca uzatmaya geçildi. Uzatma bölümünde altın puan alan Ahmet Selbest birinciliği kazandı. Büyükler kategorisinde sıkletlerin büyük bir bölümünde Çorumlu pehlivanlar kürsünün en üst basamağına çıktılar.