Kent Konseyi Başkanlığı’na Şahiste Uçar seçildi

Turgut Özal İş Merkezi Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleşen olağan genel kurul, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Kongre Divanı’nın Lemzi Çöplü, Gülistan Başçı ve Mehmet Aydın’dan oluşturulmasının ardından, Kent Konseyi Başkanı Turhan Candan kürsüye gelerek bir konuşma yaptı.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın olağan kongrede yaptığı konuşmada, “biz el ele verdiğimiz zaman ellerimizi açarak birbirimize yürüdüğümüz zaman Allah’ın izniyle bu şehirde yapamayacağımız şey yok bütün güzellikleri bu şehrin 263 bin insanın sağlayacağı bütün güzellikleri Allah’ın izniyle bu el ele vermişlik aynı yürek aynı doğrultuda yapacağımıza yürekten inanıyorum. 3 İl Siyasi Parti Başkanımız gerçekten çok kıymetli. Biraz önce söyledikleri gibi bu şehrin lehine olan bu şehrin menfaatine olan ne varsa ne talep ettiysek hepsine tereddütsüz biz varız dediler. Bu nedenle de hepimiz Çorumluyuz birbirimizden sorumluyuz, Biz kardeşiz ve bu şehirde sevgi kazanacak, kardeşlik kazanacak, muhabbet kazanacak” dedi.

Kent konseyinde olan insanlar dertli insanlar diyen Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “eğer bir derdiniz yoksa sizi hiçbir güç buraya getiremez. Bu memleketi de biz dertli insanların yönetmesini istiyoruz. Tabi biz yerinden yönetim, katılımcı yönetim, şeffaflık, kentlilik bilinci, hemşerilik bilinci, kent konseyinin böyle amaçları var. Bu amaçları mutlaka gerçekleştirmemiz lazım. Bundan önceki gerek kent konseyindeki başkanımız, başkan yardımcımız gerek yönetimdekiler çok güzel işler yaptılar. Ama biz aldığımız bu güzel iyi noktayı daha iyi noktalara taşımak istiyoruz. Özellikle bu noktada yapmak istediğimiz şu; Kent Konseyinde tüm renkler temsil edilsin istiyoruz. İnşallah genel kurulumuzda öyle karar verecektir. Bu şehirde iyiliğine, güzelliğine, bu şehrin gelişmesine yönelik olarak, farklı düşüncelerimiz olabilir siyaseten farklı partilere vermiş olabiliriz, ama hepimiz bu şehrin daha iyi noktaya taşınmasında elimizi taşın altına koyacaksak, ben genel kurulun yönetim kurulunu ve başkanımızı bu düşünceyle seçmesini arzu ediyorum. Biz kent konseyimizi, belediyemizin içindeki bir bina olmaktan çıkartıp daha sivil bir alana, daha herkesin bütün kesimlerin, şehrimizin bütün katmanların kendisini rahatlıkla ifade edebileceği bir noktaya taşımak iddiası ve ideali içerisindeyiz. Allah’ın izni ile de hep beraber bu işi başaracağımızı göreceksiniz” dedi.

Başkan Aşgın, “O şeffaf çizginin çizildiği yıllardır o yıllar ve 57 canımızı kaybettik. Yine bundan 26 yıl önce 1993 yılında 2 Temmuz da Sivas’ta 37 canımız kaybettik. Yine bundan 26 yıl önce 5 Temmuz da Baş bağlarda 33 canımızı kaybettik. Gerçekten birliğe beraberliğe kardeşliğe ne kadar ihtiyacımızın olduğu eğer aramızda sevgi olmazsa muhabbet olmaza kardeşlik olmazsa sonucunun neler olduğunu gösteren sadece Temmuz ayının ilk haftasında vuku bulmuş olaylar bunlar. Biz arzu ediyoruz ki, barışın kardeşliğinin merkezi olan dünyanın merkezi olduğu gibi sevginin merkezi olan Çorum ilinde Allah’ın izni ile bir daha böyle bir şeyle asla yaşanmasın istiyoruz. Biz 15 tane mahallemizin bir ve beraber düşünüyoruz, kardeş biliyoruz. Çünkü biz Yunus Emre’nin dediği gibi ‘’72 millete tek gözle bakmayan halka müderris olsa hakka asidir’’ buna inanmışız. Yine Yunus diliyle ifade edecek olursak ’’ biz gelmedik dava için bizim işimiz sevgi için aşkın evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldik’’ diye konuştu.

Kent Konseyi’nin çok önemli bir yapı olduğunu dile getiren Candan, “Son iki dönemde başkanlık yapmak nasip oldu. Genel kurula bana bu görevi verdikleri için teşekkür ediyorum. Bu süreç içerisinde kadın meclisimiz, gençlik meclisimiz, engelli meclisimiz, çocuk meclisimiz başarılı faaliyetlere imza attılar. Onlar çalıştıkça kent konseyinin ne kadar gerekli ne kadar lüzumlu yapı olduğunu fark ettik. Bu anlamda bize destek veren tüm sivil toplum kuruluşlarına tüm bürokrat arkadaşlarımıza siyasi parti temsilcilerimizi tebrik ediyoruz ,bu yeni oluşacak yeni yapıyla devam ettirmelerini özellikle istirham ediyorum. Çünkü ne kadar geniş yelpaze bu konuda inisiyatif alırsa o kadar sağlıklı şekilde olur” dedi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer ve Yeşilay Derneği Başkanı Türker Ejder’in Divan Kurulu Başkanlığı’na verdiği teklif ile tek aday gösterilen isim olan Uçar, başka adayın olmamasıyla beraber oy birliği ile başkan oldu.

Yürütme Kurulu Üyeleri ise yine Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer ve Yeşilay Derneği Başkanı Türker Ejder’in teklifi ile Şaheste Uçar, Ayşe Yaz, Firdevs Yalçın, Kerep Ölçer, Gülistan Başçı, Faruk Özyılmaz, Sami Çam, Tekin Çınar, Hasan Kızıltepe, Hüseyin Kır ve Lemzi Çöplü oldu.