Mor Taksi yollara çıkıyor

Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın, seçim dönemi vaatleri arasında yer alan Mor Taksi (Engelsiz Taksi) uygulamasını hayata geçirdi.

Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı toplantısında Türkiye ilk kez bir yönetmelik hazırlanarak işletmeye alınan Mor Taksi (Engelsiz Taksi) uygulamasının yönetmeliği oy birliği ile kabul edildi. Uygulama hakkında açıklamalarda bulunan Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın,  “Seçim döneminde, engelli vatandaşlarımızın daha rahat bir şekilde ulaşımlarının temin edebilmesi için şehrimizin belli noktalarında Mor Taksi uygulamasını başlatacağız demiştik. Böylece şehrimizin, engelli vatandaşlarımız için rahat, güvenli ve konforlu ulaşımın sağlanabildiği bir şehir hüviyetini pekiştirmiş olacağız. İl Trafik Komisyonundan İl merkezine tahdit edilen 493 adet T plakanın 10 adedi Mor Taksi için tahsis edildi.  Sarı taksi hizmeti veren 5 adet gönüllü plaka sahibi esnaf, engelli vatandaş taşımaya uygun doblo panoramik aracı satın aldı.   Yönetmelikte 5 adet araca bu uygulamaya ihalesiz geçiş için izin verildi. 5 adetten sonraki talepler ihale yöntemiyle plaka satılarak tahsis edilecektir. İlk geçişteki 5 adet araç, mevcut taksi duraklarında hizmete devam edecektir. Engelli vatandaşlarımız takside taşınmadığı zaman, Mor Taksiler normal vatandaş taşımaya devam edecektir. Araç bagajına katlanır tip rampa yapılacaktır.  Engelli vatandaş, tekerlekli sandalye veya akülü aracı ile araca rampayı kullanarak bindikten sonra engelli aracı seyir halinde emniyete alınması için sabitlenecektir.  Sıralı çalışma yapılan Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine ve terminal nöbetlerinde günlük çıkış ücreti ödemeyecek ve bu iki durağa ayda en az ikişer kez nöbete gelecektir.  Mor Taksi uygulaması için Belediyemiz mobil uygulaması, web sitesi ve ulaşım hizmetleri müdürlüğü web sitesinde kolay ulaşılabilirlik için uygulama sekmesi eklenecektir.  Araç dış kaplaması yönetmelikte verildiği gibi yapılacaktır” dedi.

Mor Taksi uygulaması Türkiye’de alanında ilk projelerden

Başkan Aşgın, “Engelli Taksi uygulaması belediyeler bazında ve büyükşehir belediyeleri bazında Çorum Belediyesi tarafından bir yönetmelik hazırlanarak işletmeye alınan ilk ve tek uygulamadır. Mor Taksi uygulaması, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ve Taksiciler, Servisçiler ve Minibüsçüler Odası ortak çalışması ile uygulamaya hazırlanmıştır. İnşallah bu projemiz vatandaşlarımız tarafından takdirle karşılanacak. Projemizin sahibi olan, paydaşı olan tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Allah bütün engelleri rahatlıkla aşmamızı nasip etsin” diyerek sözlerini tamamladı.