“Vatandaşlarımızı Hitit Koşusu’na bekliyoruz”

Hafta sonu yapılacak olan Uluslararası Hitit Koşusu kayıt standını ziyaret eden Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın yarışlar hakkında bilgi verdi.
28 Nisan 2019 Pazar günü saat:10.00’da gerçekleştirilecek olan yarışlara 1217 kişinin müracaat ettiğini belirten Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Uluslararası Hitit Koşusuna tüm vatandaşları davet etti.
Uluslararası Hitit Koşusu’nun Avrupa Atletizm Birliği tarafından 3 yıldızlı yarışlar arasına dahil edildiğini dile getiren Belediye Başkanı Dr.Halil İbrahim Aşgın “Bu yıl 5.sini düzenlediğimiz Uluslararası Hitit koşumuz 4. yılında Avrupa Atletizm Birliği tarafından 3 yıldızlı yarışlar arasına dahil edildi. Ülkemizde birkaç büyük şehirde yapılan koşuların haricindeki en büyük koşularından bir tanesi. Koşumuzu Etiyopya, Kenya gibi ülkelerden gelen atletlerin yarıştığı 10 km ve halkımıza özel olan 3 km koşu olmak üzere iki ayrı kategoride düzenliyoruz. 250 profesyonel atletlerin katılabileceği 10 km’lik koşumuza Ulusal ve Uluslararası düzeyde 140 sporcu şuanda kayıt yaptırdı. 1350 kişinin katılabileceği 3 km Halk Koşumuza ise 1077 kişi kayıt yaptırmış durumda. An itibariyle 1217 kişi koşumuza kayıt yaptırdı. Kayıtlarımız iki kategori dahil 1600 katılımcı ile sınırlıdır. Hitit Koşumuza katılacak olan vatandaşlarımız koşuda yerlerini almaları için acele etmeleri gerekiyor” dedi.
Başkan Aşgın, “İlimizde spor kültürünün oluşmasında, sporun teşvikinde önemli yeri olan bu spor etkinliğimize katılmak için erken kayıt yaptırılmasından, kayıtlarımızın erkenden dolmasından anlıyoruz ki bu Hitit Koşusu ilimiz için önemli bir etkinlik. İlerleyen yıllarda koşuya katılımı daha da artıracağız. Bu yıl ki Hitit koşumuzda önemli isimler var. Profesyonel koşucuların yanında misafir olarak ağırlamaktan gurur duyduğumuz büyüklerimiz de koşumuzda yer alacaklar. 5. Uluslararası Hitit Koşumuza 5 kıtada Maraton koşmuş en yaşlı milli atlet olan 92 Yaşındaki Safder Kartoğlu ve 5 kıtada; 5 maraton, 5 zirve yapan ülkemizin görme engelli ilk dağcısı ve maraton koşucusu milli sporcu, Necdet Turhan da katılıyor. Uluslararası Hitit Koşumuz ayrıca ilimizin tanıtımına da büyük katkı sağlıyor. İl dışından gelen sporcular ve basın mensupları şehrimizin birer kültür elçileri olarak tanıtımını yapıyor. 28 Nisan 2019 Pazar Günü Saat:10.00 Saat Kulesi Meydanında başlayacak olan 5. Uluslararası Hitit Koşumuza tüm hemşehrilerimizi davet ediyorum” ifadelerini kullandı.